Linux - zdarma a legalně

Zajimavosti

Tapety

11. srpna 2007 v 8:17 | D.A.
Z webu wallpapers.webovka.eu muzete stahnout ruzne tapety na pracovni plochu.

Tucnak TUX

18. května 2007 v 11:16 | D.A.
Tux je maskot operačního systému Linux. Byl stvoren v roce 1996 Larry Ewingem. Myšlenka, že by maskot Linuxu měl být tučňák, pochází od Linuse Torvaldse, tvůrce jádra systému Linux. Predpoklada se, ze jmeno tux pochazi z Torvalds UniX.
Tux byl navržen pro soutěž o logo Linuxu. Ostatní návrhy je možno shlédnout na The Linux Logo Competition site.
Torvalds tvrdí, že "tučňákitidu" dostal po jemném kousnutí od tučňáka: "Tučňákitida vás donutí v noci nespat a myslet na to, jak moc tučňáky milujete." Torvaldsova nemoc je samozřejmě jen vtip, ale když navštívil Canberru, opravdu ho jeden tučňák kousl. Torvalds hledal něco legračního a sympatického pro spojení s Linuxem, a tlustý tučňák šťasťně ležící po dobrém jídle zcela naplňoval jeho představy.
Tux se brzy stal symbolem Linuxu a komunity open source. Jedna britská skupina uživatelů Linuxu dokonce v Bristolské zoo jednoho tučňáka adoptovala. Tux je mnohem známější než jeho souputník GNU, stydlivý a tichý pakůň reprezentující projekt GNU.
Bývá často podle využití různě "oblečen": např. při reprezentaci bezpečnostního algoritmu PaX má na sobě helmu a nese sekyru a štít.
Tux se vyskytuje i v mnoha počítačových hrách, např.je hlavním hrdinou linuxové hry Tux Racer, ve kterém hráč ovládá tučňáčka, který po břiše sjíždí hory a sjezdovky a snaží se chytit co nejvíce slanečků v daném časovém limitu.
V některých Linuxových distribucích se Tux objevuje při startu počítače, u víceprocesorových systému je jich na obrazovce víc.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Na internetu je hodne stranek "Tux gallery". Pokud chcete kouknout na nejruznejsi obrazky Tuxe ve vysoke kvalite, doporucuji tenhle web:
 
 

Reklama