Linux - zdarma a legalně

Proc pouzivat linux

Propagace Linuxu

15. dubna 2007 v 9:57 | D.A.
Pokud mate web/blog věnovaný Linuxu, mužete tam umistit některy z nasledujicich banneru.

Přiklad (jeden z mnoha tisic) toho, co se muže stat ve Windows XP

28. března 2007 v 20:57 | D.A.
Podivame se na to, co se muže přihodit we Windows XP. Jak jistě vite, v tomhle systemu muže se stat cokoliv, ale my se podivame na to nejzajimavejši, tak třeba automaticke aktualizace - hodně otravná věcička. Myslym že každy kdo pracoval v tomto systemu setkaval se s tim. Pro ti, kdo o tom moc nezna, budu vypravet to trochu podrobneji. Takže, když automatické aktualizáce nejsou vypnuté, system stahuje updaty z serveru Microsoft. Pote, co system to stahnul, zacina se instalace těch obnoveni. Obvykle, system se nepta usera jestli to ma dělat nebo ne - asi se pta Svateho Billa (pokud nevite o Svatem Billovi ctete clanek "Spasitel Bill" v rubrice "Ruzne vtipy o Mrkvosoftu"). Jakmile tihle updaty jsou nainstalované, zobrazuje se tohle:

Většinou usery zbavujou se toho okna stisknutim tlačitka "Restartovat později", ale na rozdil od Win2000 tenhle system to prostě nechape, a tak za 5 minut se to objevuje znovu, a znovu, a znovu - dokud ne stiskneme tlacitko restartovat nyni. Ale, třeba, co když user

Windows hry v Linuxu? Žadnej problem.

27. března 2007 v 15:55 | D.A.
Mate už dost těch Mrkvosoftovskych systemu? Chcete začit použivat Linux, ale bojite se to udělat, protože chcete hrat hry, ketere jsou určené pro Windows? Klidně nainstalujte Linux, a ani nemusite hledat hry určene pro Linux: jsou tu t.z. emulatory, pomoci kterych si mužete spouštět Windowsovské programy na Linuxu. Jsou jich dva: Wine a Cedega. Wine se pouziva na spuštění běžních .exe aplikaci, a Cedega - na hry (da se tam spustit i GTA:San Andreas!). Wine muzete stahnout zadarmo, a hodně často se objevuji novějši verze wine (Webova stranka WINE teamu ). Situace s CEDEGA (byvaly WineX) je trochu těžší: není zadarmo. Ale, myslim, ze pro usery Windows sehnat verzí Cedega zadarmo bude hračka :-).
Tady mate screenshoty z těchto aplikaci. Mužu jen řict, že použiti těchto programu je snadné.

Co je vubec Linux

27. března 2007 v 14:56 | D.A.
Linux patří mezi operační systémy unixového typu. Klasické Unixy jsou operační systémy ideální na server pro svoji výjimečnou bezpečnost a stabilitu. Na administraci jsou však pro běžného člověka obtížné. Tuto mezeru zaplňuje právě Linux - operační systém, jehož jádro bylo vyvinuto finským studentem Linusem Torvaldsem.Vznikl kompletním přepisem Unixu (Minix). Jádro bylo dáno k dispozici zdarma a navíc s otevřeným zdrojovým kódem, čímž se stalo oporou pro již dříve vyšlou licenci GPL, vydanou Richardem Stallmanem. Linux nevznikl ale přímo z nějakého již existujícího Unixu, nýbrž byl napsán zcela "na zelené louce" podle systému Minix, se kterým se Linus setkával ve škole.
Tohle je screenshot desktopu z Mandriva Linux 2007. Jak vidite sami, je skoro stejny jako ve Windows.

Proc pouzivat linux

27. března 2007 v 10:54 | D.A.
V poslední době hodně lidi uvažuje o přechodu na jiný operáční system nez Windows. K tomu je celá řada duvodu, ale nejvic usery trapi nestabilní prace systemu Windows. Narozdil od staršich verzi Windows (tam problemy byly s Modrym oknem a chybami jako "Program provedl neplatnou operáci a bude ukončen"), XP a zvlašt' Vista nejen často chybuji ale také pracujou velice pomalu a s velkym (hodně velkým) poctem těch nejrůznějšich chyb. Vetsina ěch chyb se stava v tak zvanem registru = soubory, ve kterem jsou ulozene konfiguračni data. Taky hodně votravné jsou bezpečnostni systemy, autonaticke aktualizace a t.d.
Ale nestabilni prace systemu neni ten jediny problem. Windows je ten nejdrazsi system, a navic neobsahuje v sobě žadné programy - pouhy system. Takže když nemate radi piratský software, budete muset zaplatit za Windows, a jeste vic za MS Office. Takže neni divu, že hodně useru použiva piratsky software. A navic Windows je closed-source system. Buh ví co tam tihle professionalové od Mrkvosoftu mohli dat: třeba ten system je jeden velky trojan.
Ted se koukneme na Linux. Tady situace je mnohem lepší:
-Vetsina distribuci Linux je zdarma (neco stoji pouze krabicove verzi, ktere nejsou mnohem lepsi nez verze zdarma)
-Linux OS je mnohem stabilnější než Windows, a navic nema zadny registr - konfiguracni data jsou ulozena v textech
-Linux je nejbezpečnějši system: pro nej existuje jenom několik neučinnych viru, a je hodně tězko se dostat do systemu.
-Nabizi mnhoem vic mozností než Windows.
-Da se nakonfigurovat system tak, jak chcete
-Je hodne ruznych ditribuci, takže mužete vybrat tu, ktera je nejlepši pro vas.
Zatim jediny problem Linuxu je, že větsina produktu na trhu je určena pro Windows. Ale i tohle v poslední době se zacina měnit: uz veškere hardwarové firmy maji drivery pro Windows i pro Linux. A cim rychleji usery zacnou pouzivat Linux, tym rychleji tento problem se vyřeši.
Use OpenOffice.org
 
 

Reklama