Linux - zdarma a legalně

Instalace Mandriva a Windows

1. dubna 2007 v 11:54 | D.A. |  Questions and Answers
Reklama

-------------------------------------------------------------------------------
Společná existence těchto operačních systému na jednom počítači je možná a běžně nepůsobí problémy. Oba systémy však používají různý způsob pro ukládání dat (filesystem) a je nutné vyhradit jim na disku oddělená místa - diskové oddíly (partitions). Výjimku tvoří speciální instalace "do souboru" na oddílu s Windows.
Instalace obou systémů na prázdný disk
Pokud máte zcela prázdný disk, doporučuji instalovat nejdříve Windows a nechat volné místo pro Mandriva Linux, který je na tuto možnost dobře připraven. Standardní nástroje Windows například neumí ani korektně vytvořit linuxové oddíly. Mandriva Linux se oproti tomu s přitimností jiného operačního systému na disku snadno vyrovná a pravděpodobně si ušetříte mnoho zbytečné práce. I v případě, že na rozdělení disku použijete ještě před instalací jiný program, doporučuji nechat volné místo pro Mandriva Linux úplně bez oddílů. Instalační program DrakX volné místo najde a sám je vhodně, podle typu instalace, rozdělí.
Instalace na disk s Windows

Jiná situace nastane v případě, kdy je celý disk zaplněn oddíly systému Windows. Máte-li na disku několik oddílů a rozhodli jste se jeden z nich pro Mandriva Linux uvolnit, bude nejjednodušší, když jej prostě smažete. Pozor, data na něm budou přepsána a měli byste je přesunout jinam. Jesliže máte jen jeden oddíl a nebo nechcete žádný z oddílů mazat, budete muset některý oddíl systému Windows zmenšit a uvolnit tím místo pro Mandriva Linux. Instalační program DrakX umí zmenšit oddíly systému Windows a uvolnit tak potřebné místo pro instalaci. V současné verzi si DrakX poradí s oddíly FAT/FAT32, jež používají Windows 95/98/ME, i NTFS, které najdete ve Windows NT/200/XP. Ale pozor, tato operace může být pro vaše data nebezpečná.
Před zmenšením oddílu je bezpodmínečně nutné provést kontrolu disku programem scandisk ve Windows. Nezapomeňte před jeho spuštěním ukončit všechny programy, které pracují s diskem. Velmi dobrou volbou je provést tyto operace v nouzovém (safe) režimu.
další nutnou podmínkou je provedení defragmentace oddílu programem defrag, čímž získáte souvislé volné místo potřebné k tomu, aby mohla být provedena změna velikosti oddílu. Pokud nechcete provádět změnu velikosti pomocí instalačního programu DrakX, je možné před instalací Mandriva Linuxu zmenšit diskový oddíl Windows jiným nástrojem (např. komerčním programem Partition Magic). Vytvořte pouze volné místo, diskové oddíly si instalační program vytvoří sám.
Instalace zaváděcího programu
Jestliže jsou na disku nalezeny Windows, jsou informace o instalaci předány linuxovému zavaděči. Ten je zaregistruje jako další možnosti a po startu počítače pak můžete zvolit, který operační systém chcete spustit. Ve standardních situacích je použit zavaděč LILO (Linux Loader). Někdy se však může DrakX dostat do stavu, kdy si sám neporadí a požádá uživatele o rozhodnutí, kam přesně zadáděcí program na disk zapsat. Instalační program nabízí několik možností:
-První sektor disku (MBR) - zavaděč (LILO) se zapíše do oblasti zvané Master Boot Record, bude spouštěn po startu počítače a budete s ním moci zavádět i jiné operační systémy.
-První sektor kořenového oddílu - zavděč (LILO) se zapíše na začátek kořenového oddílu Mandriva Linuxu. Chcete-li jej takto používat, musí být kořenový oddíl nastaven jako aktivní (např. pomoci programu fdisk) nebo na něj musíte odkázat zavaděč, který používáte.
-Na disketu - zavaděč (LILO) se zapíše na disketu. Je to jistá volba pro ty, kteří nechtějí nic pokazit, nebo chtějí experimentovat. Pozor však na vadná nebo nekvalitní media.
-Přeskočit - zavaděč se nezapíše vůbec. Tuto volbu použijte v případě, že vám předchozí možnosti nevyhovují - chcete například použit program GRUB nebo nastavit zavaděč ručně. Pokud tuto možnost zvolíte, nezapomeňte zavaděč nastavit v následujícím kroku instalace, jinak se muže stát, že nebudete schopni po instalaci Mandriva Linux spustit.
Nastavení a zapsání zavaděče je jedna z choulostivých části instalace, protože na jejím úspěšném provedení zavisi následný úspěšný start instalovaného Mandriva Linuxu. Naštěstí umí instalační program spolehlivě vyřešit většinu situaci sám. Jste-li na pochybách, zapište zavaděč na disketu. Nic tím nezkazíte a změnu v zaváděni systému nastavíte později v Ovládacím centru Mandriva Linuxu.
Chcete-li pouzit pro start Mandrivy jiny zavadec, např. standardní zavadec Windows NT, 2000, XP, pouzijte volbu první sektor korenoveho oddílu. Po restartu nakonfigurujte vas zavadec tak, aby spoustel Mandrivu prave z tohoto oddilu.

Use OpenOffice.org

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marek marek | Web | 23. srpna 2007 v 13:35 | Reagovat

mas tam chybu Windows 200 (nie nahodou 2000) ? :)

2 Honza Honza | E-mail | 19. října 2007 v 12:02 | Reagovat

Prosim jak naformátovat 3.disk v pc, potřebuji na něj plnohodnotně přistupovat z obou systémů děkuji?

3 sneiper sneiper | E-mail | 1. června 2008 v 18:36 | Reagovat

Tak tohle se mi tam nezobrazuje!Mam mandriva 2008,0 64bit kvuli SW raidu O stripe me dava na vědomí že pokud chci tak na ATA nekam 320kb nevim co to jo možna to mbr?ale netušim a pak se mě ptá zda na XP a zkterého disku ho spouštim daval jsem to ata standartně jak chtěl pak i na C kde je XP a odkud ho spouštim a stale nic pokažde najdnou win.Pak samo daval na výběr volume 0 pak i 1 15 16 17 coz je ten disk pro linux stale zavádí win XP mandriva nejede

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama