Linux - zdarma a legalně

Duben 2007

Propagace Linuxu

15. dubna 2007 v 9:57 | D.A. |  Proc pouzivat linux
Pokud mate web/blog věnovaný Linuxu, mužete tam umistit některy z nasledujicich banneru.

Mandriva Linux 2007 download

14. dubna 2007 v 16:22 | D.A. |  Distribuce
Pro pokracovani kliknete na banner
Use OpenOffice.org

WINE a Mandriva Linux 2007

12. dubna 2007 v 21:37 | D.A. |  Questions and Answers
WINE (WINdows Emulator) je program, pomoci kterého se da v Linux spouštět různé aplikace určené pro Windows (pro hry je tu CEDEGA - bývaly WineX). Je freeware a da se stáhnout z webu Wine týmu:
Verze pro různé distribuce
Takže, tady je velice podrobný pokyn k instalaci Wine do Mandriva Linux 2007.
Nejprve ze všeho, stiskneme ten odkaz, a ocitneme se na stránce winehq, kde se da vybrat program pro naší distribuce. Vezmeme Mandrivu, a stahovat budeme z sourceforge.net. Tam je jenom nejnovější verze programu, takže stačí kliknout na odkaz se souborem rpm. Jakmile je to na našem hard disku, můžeme začít s tou instalaci.

Takze, spustíme ten soubor v Software installer

LinuxSOFT

9. dubna 2007 v 16:57 | D.A. |  Questions and Answers
Vidím že další často kladenou otázkou je "V jakem programu v Linuxu udělám ...". Na tohle se ptají usery, kteří nemůžou rozhodnout zda mají přejít na Linux nebo ne. Aby usnadnit jim prací s kladením otázek, napsal jsem tento článek, kde popisuji různé programy z Mandriva Linux 2007 (i když o některých jsem se zmínil v recenzi).
***
OpenOffice.org Writer
Program z kancelářského balíku OpenOffice.org 2.0. Writer je výkonný textový procesor. Alternativa pro MSWord, ale má hodně výborných funkci a vlastnosti které nejsou ve Wordu. Navíc umí čist (jako každy program z OpenOffice) dokumenty z MSOffice.

***
OpenOffice.org Calc

Trochu vic barev do Mandrivy

8. dubna 2007 v 22:54 | D.A. |  Distribuce
Reklama

-----------------------------------------------------------------------------------
Viděl jsem hodně náročných uživatelů kteří říkají že v Mandriva Linux je nezajímavý vzhled. Par měsíců jsem pracoval v Windows Vista, a mužů říct, že ten vzhled je opravdu dobry: průhledné barvy, 3D efekty, animace... Občas takové věci v mém operačním systému fakt chaběji, no a tak jsem rozhodl něco změnit. Stačilo mi 10 minut na to, aby můj desktop a okna vypadali jako ve Vista (mimochodem moc mě potěšilo to, že při výběru wallpaperu se dá stáhnout hodně krasných wallpaperu). Tady jsou screenshoty které jsem udělal:Ale moc s tim nepřehanějte:

Instalace Mandriva a Windows

1. dubna 2007 v 11:54 | D.A. |  Questions and Answers
Reklama

-------------------------------------------------------------------------------
Společná existence těchto operačních systému na jednom počítači je možná a běžně nepůsobí problémy. Oba systémy však používají různý způsob pro ukládání dat (filesystem) a je nutné vyhradit jim na disku oddělená místa - diskové oddíly (partitions). Výjimku tvoří speciální instalace "do souboru" na oddílu s Windows.
Instalace obou systémů na prázdný disk
Pokud máte zcela prázdný disk, doporučuji instalovat nejdříve Windows a nechat volné místo pro Mandriva Linux, který je na tuto možnost dobře připraven. Standardní nástroje Windows například neumí ani korektně vytvořit linuxové oddíly. Mandriva Linux se oproti tomu s přitimností jiného operačního systému na disku snadno vyrovná a pravděpodobně si ušetříte mnoho zbytečné práce. I v případě, že na rozdělení disku použijete ještě před instalací jiný program, doporučuji nechat volné místo pro Mandriva Linux úplně bez oddílů. Instalační program DrakX volné místo najde a sám je vhodně, podle typu instalace, rozdělí.
Instalace na disk s Windows