Linux - zdarma a legalně

Recenze Linux Mandriva 2007

29. března 2007 v 13:08 | D.A. |  Distribuce

Mandriva Linux (předtím též Mandrake Linux nebo Mandrakelinux) je distribuce Linuxu (GNU/Linux) zaměřená na snadnost instalace a použití. První verze byla firmou Mandrakesoft postavena na Red Hat Linuxu 5.1 a grafickém prostředí KDE 1.0 v červenci roku 1998. Vyznačuje se množstvím nástrojů na snadnou konfiguraci systému. Jeho odlišností od jiných Linux systémů je to, že své balíčky postavené na bázi RPM kompiluje pro procesory třídy Pentium a vyšší.
Po akvizici distribuce Conectiva v dubnu 2005 se společnost Mandrakesoft přejmenovala na Mandriva a vyvíjenou distribuci na Mandriva Linux. Tentýž rok ještě pohltila americkou distribuci Lycoris.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
V tomto clanku vam povim o svich osobnich skušenostech s Mandriva Linux 2007.

Takže, stahnul jsem z www.mandriva.com/download Free 4 CD verzi (ale jako ISO DVD image). Vypalil jsem to na DVD, a tak sem začal s instalaci systemu. Nejdřiv v Windows jsem skopiroval veškera potřebna data do disku D (system byl na C), pak restartoval jsem počitač. Instalator se spustil z DVD, a instalace se začala.
Už jsem měl nejake skušenosti s instalaci FreeBSD, a tak jsem očekaval desitki oken, kde mam zadavat ruzne konfiguračni parametry. Ale, co mě překvapilo, bylo to, že v te instalaci měl jsem jenom nakonfigurovat hard disk (odformatoval jsem disk C, D zanechal s systemem NTFS - takže už jsem měl po Windows, lonečně) a vybrat to, co se bude instalovat. Aby pak nebyly žadne potiže, vybral jsem všichni komponenty a instalace se začla. Na rozdil od windows, instalace proběhla za 20 minut (XP se mi instaloval asi tak 40 minut, ale v XP je jenom operačni system, a v Linuxu ještě hodně ruzneho softwaru). Během instalace byly ukazovany ruzne reklamy. Po instalaci zadal jsem neco o uzivately a system se restartoval. Po restartu zadal jsem usrname a heslo, a vsechno už bylo hotove k praci.
Nejdřiv jsem očekaval že bude na mě čekat desitki oken s chybami o tom, že drivery nebyly nalezeni. Ale nic takovaho. Takže podival jsem se do knfigurace systemu, a tady čekalo mě přijemne překvapeni: veškere drivery už byly nainstalovane (ani nechapu kdy system stihl to všechno nainstalovat - vspominam si, že v XP to travalo několik hodin, co jsem z 10 CD instaloval ruzne drivery). A navic, už system byl připojen k internetu, software byl nainstalovan, takže už po instalaci mohl jsem začit s praci.
Co se tyka disku D, tady jsem měl maly problem: system to mohl čist, ale psat na ten disk ne - takže to bylo něco jako větši CD-R. Pozdeji jsem překopiroval data na hlavny disk, odformatoval jsem D, a pak už to fungovalo. Takže, ted se podivame na software.
Open Office.org je vykonny kacelařsky balik na praci s dokumenty, prezentaci, dokonce i grafikou. Ten kdo pracoval v Microsoft Office určitě nebude mit problemy s praci v Open Office.
Open Office.org Calc (jako Excel v MsOffice)Open Office.org Writer (jako Word v MsOffice)
Open Office.org Impress (jako Power Point v MsOffice)Open Office.org Draw (vectorovy redaktor, ale da se pouzivat misto MsOffice Pictrure Manager)

Dalsi program, o kterem je trřeba se zminit, je Konqueror. Da se řict, že je to "univerzalny" program - velice vykonny file manager, a taky perfektni prohližec internetu. Na rozdil od obyčejnych programu (jako napřiklad Windows Explorer) da se v něm rozdělit obraz na několik časti tak, že v jednem oknu je možne pracovat se soubory i surfovat internetem.

Jistě v tomhle systemu nechyby software na pracovani s grafikou (např. rastrovy redaktor) Gimp (je mnohem vykonnějši nez Paint, myslym že je možne porovnat to s Photoshopem). Taky je tu spoustu ruznych přehravaču na mulimedijny soubory, předinstalovane kodeky na video, (nepodařilo se mi sehnat něco na přehravani WMA).
Určitě usery windows jsou zvykly na ovladaci panely. V linuxu to nechyby. Jsou tu dokonce 2 ovladacy panely. Ta prvni je Control Center - přistup k ni ma každy user. Da se v ni nakonfigurovat nejake vlastnosti KDE (K Desktop Enviroment - graficke prostředi Linuxu).

Ten druhy se jmenuje Mandriva Linux Control Center - tady se konfiguruje system. Pro přistup k tomu to panelu user potřebuje heslo administratora (v linuxu se administrator nazyva root). Tady se da nakonfigurovat opravdu vsechno - instalace softwaru, konfigurace hard disku, monitory, hardwaru a t.d.)

Na zavěr mužu řict že to, co se mluvi o linuxu je pravda - tenhle system je fakt mnohem stabilnějši, rychlejši a asi i bezpečnějši. Nepouzivam ani antivirus ani firewall (ovšem ten mam na modemu), a zda se že všechno je v pořadku. Za 4 měsici praci v tomhle systemu ani jednou jsem ne zmačknul tlačitko RESET.
Vspominam si, že po 1 tydnu použivani tohoto systemu moc se mi chtělo vratit se k windows (ale NAŠTĚSTI se mi to nepodařilo - instalator XP nemohl najit hard disk). Pak už naucil jsem se pracovat v tomhle systemu, uz jsem věděl jak to všechno funguje, no a na navrat do windows jsem ani ne pomyslel.

Use OpenOffice.org
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaky OS pouzivate?

MS Windows 36.8% (201)
Linux (mandriva) 20.1% (110)
Linux (ubuntu) 25.3% (138)
Linux(jiny) 11.7% (64)
MacOS X 4.6% (25)
Jiny 1.5% (8)

Komentáře

1 D.A. (Admin) D.A. (Admin) | E-mail | Web | 9. července 2007 v 14:49 | Reagovat

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

why-linux.110mb.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama