Linux - zdarma a legalně

Jakou distribuci Linuxu pouzit?

27. března 2007 v 18:06 | D.A. |  Distribuce
Reklama

-----------------------------------------------------------------------------
Usery, ktere chteji prejit na Linux maji klasickou otazku: "Jakou distribuci Linuxu mam pouzit". Ta otazka je fakt dobra, a odpovědět na ni neni nic snadneho. Těch ruznych distribuci je tu stovky. Ale aby usnadnit praci, budeme vybirat mezi ti nejlepšimi (největšimi) distribucemi. To jsou:
-Debian GNU/Linux
-Ubuntu Linux
-Mandriva Linux
-Fedora Core
-Slackware Linux
-Gentoo linux


Takže tady mame 6 ruznych distribuci. Ostatni nas nezajimaji.

Debian GNU/Linux je distribuce GNU/Linuxu,

kterou nevyvíjí komerční subjekt, ale je vyvíjena velkým množstvím dobrovolníků z celého světa. Je známa především svou konzervativností. Přesto je to jedna z nejrozšířenějších linuxových distribucí na světě. Oproti klasickým "komerčním distribucím" jako je Red Hat, Mandriva nebo SUSE, nepoužívá balíčkovací systém postavený na RPM (RedHat Package Management), ale má vlastní balíčkovací systém tzv. deb-balíčků, který je velmi propracovaný a umožňuje velmi jednoduše provádět správu balíčků z různých zdrojů. Nazývá se Advanced Packaging Tool (APT).

Ubuntu je linuxová distribuce pro pracovní stanice, založená na Debianu. Ubuntu je sponzorovaný společností Canonical Ltd (vlastněnou Markem Shuttleworthem) a název distribuce je odvozený z jihoafrického konceptu Ubuntu přibližně znamenajícího "lidskost ostatním". Na rozdíl od Debianu má pravidelné zveřejňováni nových verzí, každých 6 měsíců, s podporou na dalších 18 měsíců; tímto způsobem se Ubuntu snaží poskytnout aktualizovaný a rozumně stabilní operační systém pro běžného uživatele s použitím Svobodného softwaru.

Mandriva Linux (předtím též Mandrake Linux nebo Mandrakelinux) je distribuce Linuxu (GNU/Linux) zaměřená na snadnost instalace a použití. První verze byla firmou Mandrakesoft postavena na Red Hat Linuxu 5.1 a grafickém prostředí KDE 1.0 v červenci roku 1998. Vyznačuje se množstvím nástrojů na snadnou konfiguraci systému. Jeho odlišností od jiných Linux systémů je to, že své balíčky postavené na bázi RPM kompiluje pro procesory třídy Pentium a vyšší. Po akvizici distribuce Conectiva v dubnu 2005 se společnost Mandrakesoft přejmenovala na Mandriva a vyvíjenou distribuci na Mandriva Linux. Tentýž rok ještě pohltila americkou distribuci Lycoris.

Fedora Core je linuxová distribuce založená na balíčkovacím systému RPM, vyvíjená komunitou vývojářů okolo Fedora Project, sponzorovaném Red Hatem, od kteréžto distribuce se projekt oddělil. Cílem projektu je vytvořit kompletní operační systém pro všeobecné použití za použití open source softwaru. Fedora vznikla jako reakce na obchodní strategii Red Hatu, který se v roce 2003 rozhodl zaměřit na komerční sféru a vyvíjet pouze Red Hat Enterprise Linux. Fedora core je vyvíjena s ohledem na použití na domácích počítačích. Vyvíjí ho komunita vývojářů za podpory firmy Red Hat. Fedora je známá svojí pokrokovostí a zpravidla přináší v každé verzi několik zásadních novinek. Nové verze Fedory k nám doráží pravidelně po šesti až osmi měsících.

Slackware je distribuce Linuxu, nejstarší z doposud aktivně vyvíjených (první verze byla vydána 16. července 1993). Obsahuje pouze stabilní a prověřené verze programů. Klade důraz na jednoduchost, stabilitu a konfigurovatelnost. Je kompatibilní s LFS (Linux File System Standard). Podporuje procesory Intel 80486 a vyšší. Autorem a stále hlavní osobou slackware je Patrick Volkerding.

Gentoo je distribuce operačního systému Linux vyvíjená, podobně jako Debian, komunitou. Je ovšem na rozdíl od ostatních založena na zdrojových kódech, takže si každý přeloží svůj unikátní systém dle svých požadavků. Překládání ale není nutností.
Obsahuje systém balíčků zvaný Portage, který řeší závislosti a předání parametrů pro překlad, takže instalaci a správu systému zvládne i poučený začátečník.
Výhody: maximální možnost nastavení jednotlivých aplikací a součástí, přehledná konfigurace systému, optimalizace pro konkrétní hardware, časté aktualizace.
Nevýhody: náročnost na výpočetní výkon v průběhu instalace nebo aktualizace systému a aplikací, délka kompilace, pokud se nevyužívají předkompilované balíky.

Určitě ste někdy slyšeli o Red Hat Linux. To byla hodně popularni distribuce, ale ted, kdyz RedHat (americka softwarova firma) začali dělat komerční verze Red hat Linux Enterprise jeho popularita se snižila, proto že už to nebyl OS zadarmo.

Use OpenOffice.org
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama